Planując budowę domu należy rozważyć taki dylemat:

Czy posłużyć się którymś z projektów typowych (to takie, które są gotowe, kompletne, dostępne na wielu stronach internetowych poświęconych tej tematyce), czy może zaprojektować własny obiekt od zera? Postaram się po krótce odpowiedzieć na to pytanie.

 

PROJEKT TYPOWY

Zakup projektu typowego ma wiele zalet, których nie sposób im odmówić. Dostępne są katalogi z dziesiątkami projektów spełniających początkowe oczekiwania, pasujące do posiadanej przez nas działki i wpadające w nasze gusta.

Projekty te zawierają wiele wizualizacji zewnętrznych i wewnętrznych, przez co ułatwiają inwestorom dokonanie wyboru. Kuszą także niską ceną oscylującą w okolicach kilku tysięcy złotych, przy czym najtańsze z nich można kupić już za 2 tysiące.

Mało kto, przy pierwszej inwestycji jest natomiast świadomy kosztów i czasu związanych z adaptacją projektu typowego do warunków lokalnych (więcej na ten temat: ADAPTACJA). Najczęściej koszt takiej adaptacji kilkukrotnie przewyższa cenę projektu gotowego!

Kolejnym aspektem jest czas potrzebny na dokonanie takiej adaptacji. Rzadko kiedy udaje się załatwić sprawę w mniej niż 3 miesiące.

 

PROJEKT OD ZERA

UZUPEŁNIĆ.

 

WERDYKT

Reasumując, często okazuje się, że zakup projektu pozornie tańszego nie jest opłacalny, a jego koszt należy zestawiać wraz z całkowitym kosztem budowy i eksploatacji obiektu (więcej na ten temat: KOSZTY BUDOWY I EKSPLOATACJI).

Jeżeli chcesz adaptować projekt typowy i dokonać jego optymalizacji zgłoś się do nas.

Tutaj dowiesz się więcej o optymalizacji kosztowej projektu.